masaż kręgosłupamasaż kręgosłupa

Terapia manualna

Według wielu poglądów i szkół kręgosłup stanowi „energetyczny pień” całego ustroju i jest podzielony na kilka poziomów. Musi istnieć harmonijna i sprawna więź w ramach całości, a gdy tego brak to następuje reakcja łańcuchowa różnych upośledzeń i dolegliwości

Medycyna manualna zajmuje się przywracaniem utraconej funkcji różnych struktur układu ruchowego poprzez dotyk, ucisk, rozciąganie i ruchy bierne.

Manipulacjom towarzyszy często tzw „klik” spowodowany nagłym rozsunięciem przylegających do siebie powierzchni stawowych. Pacjenci uważają często, że zabieg bez „kliku” się nie udał. Nie jest to prawda - podczas następnej wizyty przyznają, że nastąpiła znaczna poprawa zakresu ruchomości.

Wskazania do leczenia manualnego:

 1. Zaburzenia czynności w układzie ruchu:
  • zablokowanie
  • nadmierna ruchomość
  • nieprawidłowe wzorce torebkowe
  • objawy przeciążenia poszczególnych odcinków mięśni
  • zaburzenia równowagi mięśniowej w ścięgnach i powięziach
  • niewydolność, niestabilność, przykurcze
  • niewłaściwe nawyki postawne, ruchowe i oddechowe
 2. Ostre i przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa i kończyn (również te związane z tzw „wypadnięciem jądra miażdżystego”)
 3. Bóle i zawroty głowy pochodzenia kręgosłupowego lub z udziałem czynnika kręgopochodnego.

Przeciwwskazania:

Nie ma przeciwwskazań do badania manualnego - samo badanie jest również leczeniem manualnym w najdelikatniejszej formie.

Bezwzględne przeciwwskazania do manipulacji obejmują stany wymagające natychmiastowego leczenia szpitalnego: złamania, stany zapalne i zmiany nowotworowe.

Przeciwwskazania względne: ciąża, osteoporoza, niewydolność krążenia w zakresie tętnic domózgowych, stan po zawale mięśnia sercowego lub operacji kręgosłupa i wysokie nadciśnienie tętnicze.