masaż kręgosłupamasaż kręgosłupa

Profilaktyka

Nadwaga:

  • zróżnicowana dieta, której połowę powinny stanowić owoce i warzywa,
  • systematyczne ćwiczenie koordynacji: automobilizacje, pływanie, marsze
  • okresowa kontrola wagi np raz w miesiącu (nie kilka razy dziennie)
  • badanie morfologii, moczu i poziomu cukru we krwi przynajmniej raz w roku

Ułożenie w łóżku:

Nie należy spać na zbyt płaskiej poduszce i zbyt twardym podłożu. Poduszka musi zapewniać takie ułożenie głowy jakie jest najczęstsze w ciągu dnia. Powinna wchłaniać pot i nie przegrzewać leżącej na niej powierzchni jak robią to „ortopedyczne” poduszki z gąbki.

Podczas leżenia na plecach głowa i kark powinny być podparte tak, aby broda była oddalona około 7 cm od mostka. Nie można leżeć na płaskim gdy występują bóle głowy,karku i barków lub zawroty głowy. Po ułożeniu głowy na wyższej poduszce poszerzają się otwory międzykręgowe, przez które przechodzą nerw, tętnica i żyła. Zmniejsza to ucisk nerwu w przypadku bocznej wypukliny jądra miażdżystego i ułatwia przepływ krwi, zapobiega także przykurczom mięśni karku.

Nie można używać wałków, które powodują zwiększenie tyłozgięcia odcinka szyjnego.

W ułożeniu na boku kręgosłup szyjny, piersiowy i lędźwiowy powinny się znajdować w jednej linii.

Poduszka powinna wyrównywać odstęp od ucha do barku i nie może się wsuwać pod bark.

Leżenie na brzuchu - możliwe na płaskiej poduszce lub bez niej, Po stronie, w którą zwrócona jest twarz, ręka jest zgięta, po stronie potylicy wyprostowana. Po stronie twarzy noga jest zgięta, po stronie potylicy - wyprostowana. Pozycja podobna do tzw „bocznej ustalonej” stosowanej przy nieprzytomnych.

Podłoże powinno się uginać o około 10 cm - pozwala to na wyrównywanie obwodów barków, talii i bioder. W okresie ostrego zespołu bólowego nie wolno kłaść chorego na podłodze.

Nie wolno siadać z wyprostowanymi nogami z twarzą skierowaną w kierunku stóp.

Praca w pozycji siedzącej:

W pozycji siedzącej ciśnienie śróddyskowe jest większe o około 30% niż w pozycji stojącej.

Im dłuższa jazda samochodem tym bardziej pionowa powinna być pozycja oparcia fotela. Na krótkich trasach może to być ustawienie bardziej pochyłe.

W innych sytuacjach, np praca kasjerki w supermarkecie lub osoby piszącej na komputerze należy często zmieniać obciążenie lewegi i prawego guza kulszowego (pośladka) i zmieniać stopień wychylenia do przodu i do tyłu. Nie należy pracować w pozycji siedzącej aż do zmęczenia ale robić co kilkadziesiąt minut przerwy na przejście kilku kroków a najlepiej kilkuminutowy spacer.

Praca w pozycji stojącej:

Podczas długiego stania zaleca się umieszczanie jednej nogi wyżej o 20-30 cm i zmianę nogi co pół godziny.

Podnoszenie przedmiotów:

Wszelkie przedmioty podnoszone z poziomu podłogi niezależnie od ich wagi należy podnosić przy wyprostowanym kręgosłupie tak jak to robią ciężarowcy. Większe ciężary należy po wstępnym podniesieniu oprzeć najpierw na udach a potem na brzuchu i dopiero potem wyprostować kolana.

Do tzw „wypadnięcia dysku” dochodzi najczęściej gdy kolana są wyprostowane i dłonie są wyciągnięte daleko do przodu (mycie głowy nad wanną lub wyciąganie czegoś ciężkiego z bagażnika samochodu). Dlatego zalecam ugięcie nóg w kolanach i biodrach oraz oparcie kolan o brzeg wanny, bagażnika czy łóżka.

Tutaj znajdziecie państwo zestaw ćwiczeń wzmacniajacych kręgosłup - Ćwiczenia - automobilizacje