masaż kręgosłupamasaż kręgosłupa

Prądy TENS

Prądy TENS stosowane są do leczenia bólu, który jest w medycynie uważany za chorobę.  Duże ilości środków farmakologicznych do leczenia bólu niszczą żołądek i nie są obojętne dla wątroby. Metoda TENS jest bardzo skuteczną metodą walki z bólem, przy czym brak jest efektów ubocznych. Oddziaływanie krótkimi impulsami prądu małej częstotliwości i dużym natężeniu powoduje zmniejszenie przewlekłego bólu. Terapia prądami TENS podnosi poziom endorfin, który jest obniżony przez odczuwanie bólu trwającego dłuższy okres czasu.
Prądy TENS potrafią stymulować mięśnie, znalazły również zastosowanie w terapii nietrzymania moczu. Stymulator TENS wraz z elektrodą waginalną jest zestawem rozwiązującym znaczącą część problemów kobiet w zakresie nietrzymania moczu.
Wskazania: ostre i chroniczne zespoły bólowe mięśni, kręgosłupa i stawów, nerwobóle.
Przeciwwskazania: stan po wszczepieniu rozrusznika, pierwszy trymestr ciąży.

Sposób przeprowadzania zabiegu:

W metodzie TENS bardzo istotne jest prawidłowe ułożenie elektrod. Używa się 2 lub 4 elektrod. Można stosować ułożenie lokalne – miejsce bólowe pomiędzy elektrodami. Drugą opcją jest ułożenie segmentarne i w specyficznych punktach (spustowych i akupunkturowych) -- elektrody układamy na przebiegu nerwu poczynając od kręgosłupa.

Aby był efekt zabiegi należy wykonywać nawet kilka razy dziennie po kilkadziesiąt minut. Sugeruje to zastosowanie aparatu stacjonarnego w gabinecie w celu ustalenia lokalizacji elektrod i parametrów zabiegu.